W ciągu ostatnich ośmiu lat wzrosły wydatki państwowe w stosunku do PKB, co skutkowało wzrostem deficytu budżetowego. Poprzednia opozycja, która teraz rządzi, nie krytykowała tego stanu rzeczy, a raczej próbowała prześcignąć rządzących w obietnicach większych wydatków.
Budżet europejski a budżet Polski
Balcerowicz zwraca uwagę, że choć budżet europejski jest istotny, to jego wielkość w stosunku do budżetów krajowych, jest stosunkowo niewielka. Prawdziwe problemy kryją się w budżecie Polski, gdzie zwiększone wydatki publiczne doprowadziły do wzrostu deficytu. Przy prognozowanym spowolnieniu gospodarczym utrzymanie dotychczasowego poziomu wzrostu gospodarczego wydaje się mało prawdopodobne, co stawia rząd przed trudnymi wyborami.
Wydatki na obronność i socjal
Znaczna część budżetu Polski przeznaczana jest na obronność (około 4% PKB) oraz na wydatki socjalne (około 20% PKB). Prof. Balcerowicz podkreśla, że aby sfinansować dodatkowe wydatki, rząd musi podjąć decyzje dotyczące podwyżki podatków, co byłoby niepopularne, zwiększenia zadłużenia, na co Polska nie może sobie pozwolić, lub ograniczenia innych wydatków.
Więcej w materiale wideo:
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Podyplomowych Studiów Psychologii Zachowań Rynkowych na Uniwersytecie Warszawskim.
Od 2002 roku organizator i prowadzący szkolenia, warsztaty i plenery w dziedzinach autoprezentacji, fotografii i wystąpień przed kamerą. W latach 2007 – 2011 współprowadził i prowadził audycje w Radio PIN. W latach 2011 – 2013 był producentem w Bankier.tv (grupa Bankier.pl). Od 2013 zajmuje się produkcją telewizyjna oraz transmisjami on-line z różnych wydarzeń. Od 2021 prowadzi podcasty oraz wywiady video dla Dziennika Gazety Prawnej, Forsal.pl, Dziennik.pl oraz INFOR.pl.
Prowadzi programy: Obiektywnie o biznesie (Forsal.pl) oraz Z pierwszej strony (gazetaprawna.pl) Jest autorem i prowadzącym programy: Męskie rozmowy i Tech.Dziennik.pl na Dziennik.pl Od 2024 jest wydawcą i producentem wideo w Grupie DGP INFOR.
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/szymon-glonek-7b333653/
Facebook/META: https://www.facebook.com/szymon.glonek
X: https://x.com/szglonek
