Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej.

"Takie zmiany są typowe dla tego wskaźnika w grudniu" - wskazał Sergiej Druchyn z PIE. Analityk zwrócił uwagę, że łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 812 tys. osób - o 12 tys. więcej niż w listopadzie. Dodał, że spada jednak liczba osób długotrwale bezrobotnych – w grudniu obniżyła się z 331 do 328,7 tys. osób.

PIE oczekuje w najbliższych miesiącach "niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia". "Duże przedsiębiorstwa zaczęły zwalniać część pracowników, chociaż skala nie jest masowa. Jest to wynik nadchodzącego spowolnienia gospodarczego" - wyjaśnił ekspert.

Jak zwrócił uwagę, według GUS w grudniu zwolnienia z przyczyn dot. zakładów pracy dotyczyły 31,2 tys. pracowników, wobec 36,4 tys. w grudniu 2021 r.

Reklama

"Spowolnienie gospodarcze skutkuje zmniejszeniem skali podwyżek wynagrodzeń oraz wstrzymywaniem rekrutacji" - zaznaczył. Zauważył, że liczba nowych ofert pracy spadła z 78,9 do 68,3 tys. ogłoszeń - "to o 30 proc. mniej niż rok temu".

W ocenie analityka, w najbliższych miesiącach pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia.

autorka: Magdalena Jarco