"Rada Ministrów omówiła projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Zostanie on przyjęty dziś wieczorem przez rząd w drodze obiegowej" - czytamy w komunikacie CIR.

Prace nad projektem budżetu na przyszły rok zostały zaplanowane w porządku obrad środowego posiedzenia rządu. We wtorek minister finansów Tadeusz Kościński mówił w Radiu Gdańsk, że do piątku projekt musi trafić do Rady Dialogu Społecznego.

"Deficyt przyszłorocznego budżetu będzie pochodną tegorocznego. (...) Do końca września musimy złożyć projekt budżetu do Sejmu i wtedy będzie wiadomo, jaki jest prognozowany deficyt na przyszły rok" - dodał.

Pod koniec lipca tego roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Przewidziano: wzrost PKB o 4 proc. i inflacji o 1,8 proc. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniesie 2 tys. 800 zł - to wzrost o 200 zł w porównaniu z 2020 r. i 550 zł - z 2019 r. Do 18,30 zł wzrośnie też minimalna stawka godzinowa. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 103,84 proc.

W komunikacie po posiedzeniu rządu informowano wtedy, że na bieżącą sytuację makroekonomiczną polskiej gospodarki wpływa światowy kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19.

"Polityka rządu w zakresie tworzenia projektu budżetu państwa na 2021 r. będzie miała na celu ograniczenie negatywnych skutków gospodarczych epidemii, zaś priorytetem stanie się możliwe szybka odbudowa potencjału gospodarczego Polski" - dodano.

Na potrzeby projektu budżetu państwa na 2021 r. przyjęto też, że dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej wyniesie 3,4 proc., a stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku - 7,5 proc.

Polecamy: PKB Niemiec kurczy się w zawrotnym tempie. Rząd rozszerza program wsparcia gospodarki