- Aby uporządkować system finansów i jeszcze bardziej podkreślić, że nie mamy nic do ukrycia, przygotujmy ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych - podkreślał na konferencji o stabilności finansów publicznych premier Mateusz Morawiecki. Chodzi m. in. o takie fundusze, jak Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, czy Fundusz Covidowy, które nie choć stanowią części finansów publicznych, to nie wchodzą bezpośrednio do budżetu państwa. Zmiany miałby wejść w życie od przyszłego roku razem z budżetem na kolejny rok.

Deficyt budżetowy

Premier zapowiedział to, przedstawiając wyniki budżetu. Deficyt budżetu państwa okazał się niższy od planu. Różnica między wydatkami a dochodami w państwowej kasie wyniosła w 2022 roku 12,4 mld zł - to ponad 17 mld zł mniej niż założono w ustawie budżetowej, zgodnie z którą miała ona wynieść 29,9 mld zł.

- To znacząco lepszy wynik, niż przewidywali wszyscy ekonomiści. A deficyt sektora finansów publicznych wyniesie około 3 proc. PKB. - podkreślał premier Mateusz Morawiecki na konferencji “Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach”. Resort finansów poinformował, że wpływy budżetowe wyniosły w zeszłym roku 505 mld zł i były wyższe o 2,6 proc. niż rok wcześniej, a wydatki - 517,4 mld zł, i były minimalnie niższe.

Reklama

Oprócz pokazania wyników budżetu za zeszły rok, Morawiecki porównywał finanse publiczne w czasach rządów PiS i PO, krytykując przy tym opozycję za zła zarządzanie finansami publicznymi. - Luka w VAT i CIT były jak dwie czarne dziury, które wysysały pieniądze polskim rodzinom - mówił premier. Pokazywał wykresy wzrostu wpływów podatkowych w czasach rządów PiS i PO.