„55 proc. pytanych firm jest przekonanych, że dzięki nowemu rządowi znacznie wzrosną inwestycje firm prywatnych, ale 41 proc. nie jest jednak o tym przekonanych. W przyspieszenie inwestycji najbardziej wierzą firmy średnie (59 proc.). W przypadku firm małych i dużych odsetek wynosi 54 proc.” – wynika z opublikowanego w czwartek badania nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”.

Dodano, że 77 proc. przedsiębiorców wierzy, że nowy rząd poprawi standardy stanowienia prawa i niezawisłości sądów, przeciwnego zdania jest 20 proc. firm. "Najbardziej optymistycznie nastawione są w tej kwestii przedsiębiorstwa małe (79 proc.) i średnie (75 proc.). Mniejszymi optymistami są firmy duże (66 proc.)” – podano.

Jak poinformowano, 76 proc. przedsiębiorców twierdzi, że rząd Donalda Tuska będzie przychylny sprawom firm. Nie zgadza się z tym poglądem tylko 22 proc. respondentów.

„W dobrą wolę rządu wierzą zarówno firmy duże i małe (76 proc.), jak i średnie (75 proc.)” – wynika z badania.

Reklama

Badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w październiku br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Badanie jest prowadzone cyklicznie. (PAP)