Cichanouska przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie spotkała się także z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz wzięła udział w spotkaniu w Domu Białoruskim. Po południu zaplanowany jest jeszcze wykład Cichanouskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Rzecznik rządu w komunikacie podkreślił, że na spotkaniu z premierem poruszono także kwestie polskiego wsparcia dla społeczeństwa białoruskiego na drodze do demokratycznych przemian.

"Podczas spotkania premier zapewnił o wsparciu Polski w dążeniach Białorusi do wolności i demokracji. Podziękował też Swiatłanie Cichanouskiej za jej działalność i dążenie do demokratycznych przemian" - dodał Müller.

Rzecznik rządu przypomniał, że od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia 2020 r., represje dotknęły ok. 15 tys. osób, a najliczniejsze protesty gromadziły ponad 100 tys. osób.

Reklama

Müller w komunikacie przypomniał również działania Polski na rzecz Białorusi na arenie międzynarodowej, w tym apel szefa polskiego rządu o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE, przedstawienie "Planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi" autorstwa Grupy Wyszehradzkiej, wsparcie nałożenia sankcji UE na zaangażowanych w fałszerstwa wyborcze i represje, wprowadzenie pakietu pomocowego "Solidarni z Białorusią", na który w pierwszym roku przeznaczono 50 mln zł oraz pakietu "Poland. Business Harbour".

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.