Według "GW" w Matic i spółce 2CH, będącej jedynym akcjonariuszem Matica, kluczową rolę odgrywa rodzeństwo: Ewa Chabros-Chromińska i Jerzy Chabros.

"W archiwum IPN czytamy, że Chabros-Chromińska była w PRL funkcjonariuszką Milicji Obywatelskiej, a potem Służby Bezpieczeństwa. Z kolei Jacek Chabros - według dziennika - w aktach IPN figuruje jako funkcjonariusz MO. Spółka Matic nie odpowiedziała na pytania "GW" dotyczące charakteru pracy tych osób dla tych służb.

Dziennik podaje, że w listopadzie 2017 r., zaraz po zakupie Pegasusa, właściciele przekształcili Matic sp. z o.o. w spółkę akcyjną Matic SA. "W jej radzie nadzorczej zasiada Witold Laskowski. On też ma teczkę w IPN (sygnatura BU 00191/664). Figuruje w niej jako kandydat na agenta kontrwywiadu" - informuje gazeta.

Reklama

Kluczowa rolę w Matic odgrywać ma Adam Chromiński. "W przypadku Adama Chromińskiego nie znaleźliśmy bezpośrednich powiązań z bezpieką. Jednak według naszych źródeł wokół Chromińskiego przewijają się osoby związane z wojskowymi służbami specjalnymi i Rosją" - pisze dziennik.

Według "GW" liczba zleceń od instytucji państwowych oraz pomoc w ramach walki z COVID-19 świadczą, że Matic jest podmiotem cenionym i zaufanym. Z informacji gazety wynika, że Matic działa od 2001 r. i ma koncesję MSW na handel technologiami dla służb i policji oraz na handel bronią.