PiS i KO na prowadzeniu

Pierwsze miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - 32 proc. z minimalnym wzrostem 0,4 pkt. proc. w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (KO) - 28,2 proc., która w poprzednim badaniu miała 27 proc. i obecnie skróciła nieco dystans do PiS.

Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja w Sejmie

Reklama

Kolejne miejsca zajmują: Trzecia Droga - 11 proc., potem Lewica i Konfederacja - po 10 proc. To komplet ugrupowań, które weszłyby do Sejmu.

ikona lupy />
Najnowszy sondaż United Survey dla DGP i RMF FM / Dziennik Gazeta Prawna

Kto nie wejdzie do Sejmu?

Poza Sejmem znalazłyby się dwa ugrupowania – Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem na poziomie 3,5 proc. (taki sam wynik w poprzednim sondażu) oraz Polska jest Jedna – 0 proc.

Mniej niezdecydowanych

Wszystkim ugrupowaniom, które przekroczyły wyborczy próg, wzrosło poparcie. Najbardziej KO - o 1,2 pkt. proc., pozostałym poniżej 1 pkt proc. To efekt spadku liczby niezdecydowanych, która zmniejszyła się do 5,1 z 8,7 proc. w porównaniu z sondażem z 19 września.

Jan Grabiec, rzecznik PO podkreśla, że efekt marszu dotyczy wszystkich ugrupowań opozycyjnych i nikt nie na nim nie stracił, jak to było poprzednio. Grabiec liczy jednak, że ostateczne zyski opozycji będą większe, niż pokazuje badanie zrobione zaraz po marszu.

- Spodziewamy się efektu marszu i przyrostu poparcia dla opozycji w ciągu najbliższych dni, nawet tygodnia. Jednym jest samo wydarzenie, a drugim przetrawienie tego efektu przez rozmowy z ludźmi. Ten sondaż to dobry prognostyk. Wszystko w naszych rękach i głowach. Badanie pokazuje, że zwycięstwo jest blisko - podkreśla Jan Grabiec.

ikona lupy />
Wybory 2023 - Preferencje / Forsal.pl

Frekwencja

Z najnowszego sondażu dla DGP i RMF FM wynika również, że ankietowani w większym stopniu są gotowi wziąć udział w wyborach. Zdecydowanych na głosowanie jest 55,9 proc., zaś 9,9 proc. odpowiedziało, że raczej wezmą udział w wyborach. Z kolei 10,4 proc. osób raczej nie weźmie udziału w głosowaniu, a 21,7 proc. zdecydowanie tego nie zrobi. 2,1 proc. wciąż nie wie, czy 15 października pójdzie do urn.

ikona lupy />
Wybory 2023 - Frekwencja / Forsal.pl

Sondaż

Badanie zostało wykonane w poniedziałek 2 października, dzień po Marszu Miliona Serc w Warszawie zorganizowanym przez KO oraz po konwencji PiS w Katowicach.