"TTC ma do odegrania ważną rolę w tworzeniu dobrowolnych kodeksów postępowania, które byłyby otwarte dla wszystkich krajów o +podobnych poglądach+" - powiedział na konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager wyjaśniła, że wprowadzenie unijnego rozporządzenia w sprawie zasad AI zajmie 2-3 lata i dlatego "konieczne jest opracowanie dobrowolnych regulacji, z których będzie mógł korzystać przemysł".

Nie tylko AI

Reklama

Innymi tematami rozmów w ramach Rady UE - USA była m.in. kwestia kontroli celnych w związku z sankcjami wobec Rosji, zielona transformacja oraz konieczności zapewnienia dostępu do surowców krytycznych, których eksporterem są Chiny.

Blinken podkreślił, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE, chcą utrzymywać stosunki handlowe z Chinami. "Nikt z nas nie szuka konfrontacji, nowej zimnej wojny ani zerwania (kontaktów)" - zauważył.

Surowce krytyczne

Rząd Szwecji, sprawujący do końca czerwca prezydencję w Radzie UE, zaprosił przedstawicieli USA oraz UE na północ kraju, aby zaprezentować możliwości rozwoju przemysłu górniczego. W styczniu szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB poinformował o odkryciu pod Kiruną największych w Europie złóż metali ziem rzadkich, koniecznych do wytwarzania baterii, silników elektrycznych oraz turbin wiatrowych.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk