Gdzie obejrzeć transmisję konferencji prezesa NBP?

Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego była transmitowana m.in. na kanale NBP w serwisie YouTube.

Reklama

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych NBP. Główna stopa, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.

"Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" - podano w komunikacie.

Dodano, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Inflacja

W środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wskazano, że w I kw. 2024 r. roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. "W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć" - zaznaczono.

Dodano, że jednocześnie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce będzie oddziaływać podwyższona dynamika nominalnych wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.

Wypowiedzi prezesa NBP

Nie widzę perspektywy, żeby w radzie Polityki Pieniężnej (RPP) powstała większość za obniżką stóp procentowych - ocenił w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że mimo wysokich dodatnich stóp, "pilnują" one inflacji.

"Zaryzykowałbym taką tezę. Ja nie widzę jakichś perspektyw, żeby większość powstała za obniżką stóp procentowych, jeśli wszystkie dane będą się rozwijać tak jak przewidujemy do końca roku. Mogą się pojawić głosy w radzie za obniżkami, ale nie przewiduję, żeby to była większość" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego.

Adam Glapiński zwrócił uwagę, że na rynkach panuje niepewność. "Jest tak duża, że podejmujemy decyzje z posiedzenia na posiedzenie (RPP - PAP). Nie ma przesłanek do jakiejś zmiany parametrów" - powiedział.

Prezes banku centralnego przyznał, że obecne stopy procentowe są wysokie i dodatnie, choć jednocześnie "one mrożą, one pilnują tej inflacji". Dodał, że inflacja bazowa znajduje się wciąż powyżej 6 proc. "Ona spada, ale wolno spada. Nie chcielibyśmy zakłócić tego spadku" - zaznaczył szef NBP.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych NBP. Główna stopa, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.