Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało m.in. na swojej stronie internetowej, że minister Paulina Hennig-Kloska wybrała Joannę Piekutowską na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Kim jest Joanna Piekutowska?

Jak podano, Piekutowska ma ponad 30-letnie doświadczenie w obszarze ochrony środowiska. Z Inspekcją Ochrony Środowiska jest związana od 1992 roku.

Reklama

Nowa szefowa GIOŚ jest absolwentką Politechniki Warszawskiej, magistrem inżynierem inżynierii środowiska na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej. Ukończyła też podyplomowe studia menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Prawa Europejskiego w Warszawie na kierunku Administracja Publiczna pod patronatem Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi. Posiada tytuł Master of Business Administration MBA-SGH Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - podano.

W latach 1992-1995 pracowała w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w Piotrkowie Trybunalskim, a w latach 1996-2007 była naczelnikiem wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie. Od listopada 2007 do maja 2012 pełniła funkcję dyrektora departamentu inspekcji i orzecznictwa w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie, a potem była drugim zastępcą Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - od czerwca 2012 do maja 2022 roku.

Piekutowska prywatnie pasjonuje się muzyką rockową oraz klasyczną; ukończyła szkołę muzyczną I stopnia.

Inspekcja Ochrony Środowiska została powołana do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska. W skład Inspekcji wchodzą: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz 16 wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Działalnością Inspekcji kieruje Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

autor: Michał Boroń