Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców części powiatów w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim SMS o treści: "Uwaga! Wieczorem i w nocy (18/19.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr".

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla woj. lubuskiego, południowej części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego, większości woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego i dla zachodniej części woj. dolnośląskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami

Reklama

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami wiążą się z sumami opadów od 15 mm do 30 mm i z porywami wiatru do 100 km/h.

W woj. zachodniopomorskim ostrzeżenia obowiązują zależnie od powiatu albo w godz. 22.00-4.00, albo 0.00-6.00. W woj. pomorskim albo w godz. 0.00-6.00 albo 1.00-7.00. W woj. kujawsko-pomorskim albo od godz. 0.00 do 6.00 lub od 1.00 do 7.00. W woj. wielkopolskim od godz. 0.00 do godz. 6.00, a w woj. lubuskim i dolnośląskim od godz. 22.00 do 4.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 85 proc.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północnej części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami wiążą się z sumami opadów od 20 mm do 40 mm i z porywami wiatru od 75 km/h.

Na podanym obszarze ostrzeżenia obowiązują albo w godz. 20.00-5.00, albo 23.00-7.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 85 proc.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, późnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)