Koalicja Obywatelska może liczyć na 33,4 proc., a Prawo i Sprawiedliwość na 28,9 proc. głosów osób, które - zdaniem CBOS - z największym prawdopodobieństwem będą uczestniczyły w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na Trzecią Drogę zgłosowałoby 11,4 proc., na Konfederację - 10,5 proc., a na Lewicę - 9,7 proc.

Wybory do PE 2024: Jaka będzie frekwencja?

W przedstawionej prognozie CBOS założył, że frekwencja w wyborach do PE wyniesie 40 proc. Prezentowane dane dotyczą tak określonej grupy - podkreśla CBOS. Z szacunku wynika, że najwięcej głosów w niedzielnych wyborach zdobędzie Koalicja Obywatelska (33,4 proc.), wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość (28,9 proc.). Do Parlamentu Europejskiego wejdą także przedstawiciele Trzeciej Drogi (11,4 proc.), Konfederacji (10,5 proc.) i Lewicy (9,7 proc.).

Reklama

Według szacunku CBOS inne komitety nie przekroczą progu wyborczego. Wskazano, że KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie może liczyć na 0,5 proc. głosów. Na inny komitet wyborczy zagłosowałoby - według prognozy - 0,4 proc. głosujących. 5,3 proc. osób, które zdaniem CBOS pójdą na wybory, nadal nie zdecydowało, na kogo zagłosuje.

W opracowaniu CBOS wykorzystał zagregowane dane z dwóch badań: sondażu zrealizowanego od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku w ramach procedury mixed-mode1 na reprezentatywnej imiennej próbie losowanej z rejestru PESEL (N=1038) i sondażu telefonicznego (CATI) przeprowadzonego w tygodniu wyborczym od 3 do 5 czerwca 2024 roku na losowo-kwotowej próbie użytkowników telefonów komórkowych (N=1000). Podstawą były dane z badania mixed-mode, które, w celu jak najlepszego odzwierciedlenia struktury społecznej, uzupełniono danymi z CATI.