"Ewa Wanat nie żyje. Wybitna dziennikarka radiowa i telewizyjna, która w latach 2003-2012 była redaktorką naczelną Radia TOK FM, zmarła dziś wieczorem w Berlinie. Miała 61 lat" - podało TOK FM na swojej stronie internetowej.

"Niepowtarzalna, niezwykła"

"Zmarła dziennikarka Ewa Wanat, dyrektorka radia RDC i współpracowniczka Onetu. Informację tę potwierdziła przyjaciółka dziennikarki. Kobieta zmagała się ostatnio z problemami zdrowotnymi" - podał Onet.

Reklama

"Są takie płomienie, które nawet jeśli zgasną, pozostawiają po sobie ogrom ciepła. Dziś wieczorem w Berlinie Henningsdorf odeszła od nas Ewa Wanat. Tak niewiele czasu miałyśmy ze sobą, za mało…Żegnaj, przyjaciółko…" - napisała w mediach społecznościowych dziennikarka Dorota Danielewicz.

"Umarła Ewa Wanat. Jedna z najważniejszych osób w moim życiu. Niepowtarzalna, niezwykła. Chciałbym tu użyć mnóstwa patetycznych słów, ale wiem, że by mnie za to od razu – w swoim stylu – zbeształa. Dlatego tylko napiszę: dziękuję, Ewa, za wszystko, dziękuję" - przekazał filozof, autor audycji radiowych Tomasz Stawiszyński.

"Migotliwa, niepoprawna, irytująca"

"Migotliwa, niepoprawna, irytująca, fascynująca. Żyjąca łapczywie, intensywnie. Tak pełna życia, jak tylko można. – Czy możecie uwierzyć, że ja umrę? – spytała latem, po tym, jak wykryto u niej raka z przerzutami wszędzie. – Bo ja nie wierzę – dodała. Fakt, trudno w to uwierzyć. Myślę, że po prostu przeniknęła do świata równoległego – i tam robi zamieszanie" - napisała na swoim blogu o zmarłej Ewie Wanat dziennikarka Ewa Siedlecka.

Ewa Wanat pełniła funkcję redaktor naczelnej Tok FM w latach 2003-2012, w latach 2013-2015 kierowała Polskim Radiem RDC. W latach 90. zaczynała w Radiu S Poznań, pisała do lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej". Od 1994 współpracowała z TVP Poznań, tworzyła też reportaże dla ogólnopolskich anten TVP. W latach 90. związana również była z Telewizją WTK oraz Radiem Plus w Poznaniu.

Ostatnio mieszkała w Berlinie i pisała książki. Za "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie" (2018 r.), o tym, jak Niemcy radzą sobie z problemem migracji dostała nagrodę im. Beaty Pawlak przyznawaną przez Fundację im. Batorego. Została też odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działanie na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce. Ewa Wanat miała 61 lat.