W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings 2023 - znalazło się ponad 2 tys. uczelni z całego świata spośród ponad 20,5 tys. ocenianych.

Uczelnie z Ivy League w czołówce rankingu

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się osiem. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań – czyli od 2012 r.

Reklama

Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Princeton University, University of Chicago, Columbia University, University of Pennsylvania i Yale University. Czołówka była identyczna w poprzedniej edycji rankingu.

W drugiej dziesiątce - poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych - uplasowały się – japoński Uniwersytet Tokijski i brytyjski University College London.

W sumie wśród 2 tys. uczelni znalazły 332 z USA, 314 - z Chin i 114 z Japonii.

Polskie uczelnie

Wśród polskich uczelni najwyższe - 383. miejsce - zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej - na 409. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, a Instytut Fizyki Jądrowej PAN na 670. miejscu. Politechnika Warszawska zajęła 723. miejsce, a na 815 pozycji - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród uczelni medycznych najwyżej został oceniony Warszawski Uniwersytet Medyczny – zajął 896. miejsce. Wrocławski Uniwersytet Medyczny zajął natomiast 899. miejsce.

Najodleglejsze miejsce wśród polskich instytucji zajął Instytut Fizyki PAN – z pozycją numer 1984. Ten sam instytut zajmuje 40. pozycję z krajowym zestawieniu

Kryteria CWUR

Ranking uniwersytetów CWUR jest tworzony w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Ranking powstawał w Arabii Saudyjskiej, a od 2016 r. siedziba Center for World University Rankings mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie internetowej: https://cwur.org/.

Autor: Szymon Zdziebłowski