Listę (Academic Ranking of World Universities) otwierają amerykańskie uniwersytety: Harvard, Stanford i Massachusetts Institute of Technology. Brytyjskie Cambridge i Oxford zajmują pozycje czwartą i siódmą. W pierwszej światowej dwudziestce poza uczelniami amerykańskimi i brytyjskimi znalazły się jeszcze tylko francuski Paris-Saclay University i szwajcarski ETH Zurich.

Wśród uniwersytetów azjatyckich na pierwsze miejsce wysunął się Uniwersytet Tsinghua, a w pierwszej setce pojawiły się po raz pierwszy dwie uczelnie chińskie: Central South University i Nanjing University.

Lista Szanghajska i polskie uczelnie

Reklama

Z polskich szkół wyższych najwyżej ocenione zostały uniwersytety Jagielloński i Warszawski, które jednak znajdują się dopiero w piątej setce najlepszych światowych placówek (przedział 401-500).Poza nimi na tegorocznejliście TOP 1000 znalazły się również Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (przedział 801-900). Za nimi, w ostatniej setce rankingu, znajdują się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, politechniki Gdańska i Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Warszawska Akademia Medyczna.

Ranking przygotowywany jest przez Shanghai Ranking Consultancy przy uniwersytecie Jiao Tong. Powstaje w oparciu o kryteria, do których zalicza się liczba absolwentów i pracowników, którzy zdobyli Nagrody Nobla i przyznawane w dziedzinie matematyki medale Fieldsa. Uwzględnia się liczbę artykułów oraz prac, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Sam Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong w tegorocznym rankingu znalazł się na 46 pozycji.