Jak informuje telewizja, badania w Ośrodku Badań nad Chorobami Zakaźnymi wojskowego instytutu badawczego Walter Reed trwają od czwartku. Genom nowego szczepu jest poddawany analizie komputerowej, która ma wykazać, czy istnieje zagrożenie dla skuteczności szczepionek. Jeśli analiza wykaże potencjalne problemy, konieczne będą badania laboratoryjne i na zwierzętach.

Jak powiedział cytowany przez CNN szef ośrodka dr Nelson Michael, naukowcy spodziewają się, że szczepionki będą skuteczne przeciwko nowej mutacji, ale "nigdy nie wiadomo".

"Nadal musimy być czujni i musimy to sprawdzić" - podkreślił. Jak zaznaczył, podobne analizy trwają również w innych ośrodkach badawczych.

W sierpniu ten sam instytut opublikował badanie, które sugeruje, że opracowywane szczepionki powinny być skuteczne przeciwko wszystkim wówczas krążącym wariantom wirusa SARS-CoV-2. To efekt faktu, że mimo mutacji białko fuzyjne (tzw. spike) - wypustki, za pomocą których wirus łączy się z komórkami - pozostaje relatywnie niezmienne. Większość opracowanych szczepionek przygotowuje układ odpornościowy do reakcji na właśnie ten element wirusa.(PAP)