Jako pierwsze 2024 rok przywitało państwo Kiribati na Oceanie Spokojnym

Kiribati już o 11.00 czasu polskiego

Państwo Kiribati na Oceanie Spokojnym przywitało w niedzielę o godzinie 11:00 czasu polskiego rok 2024 jako pierwszy kraj na świecie.

Reklama

Kiribati, które składa się z 33 atoli, zajmuje duży obszar w okolicach równika: blisko 4 tys. km ze wschodu na zachód i ponad 2 tys. km z północy na południe.

Nowa Zelandia, Samoa, Tonga

Jako druga nowy rok powitała Nowa Zelandia. Zgodnie ze zwyczajem na słynnej Sky Tower w Auckland odbył się pokaz sztucznych ogni. To pierwsze na świecie duże miasto, które powitało Nowy Rok.

Dwie główne wyspy Nowej Zelandii – Północna i Południowa – znajdują się w tej samej strefie czasowej. 45 minut wcześniej Nowy Rok powitano na wyspach Chatham, które leżą w innej strefie czasowej.

Nowy Rok przywitano już także na wyspach wchodzących w skład położonych w Oceanii państw Samoa i Tonga.

Australia dla miłośników fajerwerków

W Australii most Sydney Harbor Bridge rozbłysnął słynnym pokazem fajerwerków, oglądanym co roku przez około 425 milionów ludzi na całym świecie.

Miłośnicy fajerwerków już od niedzielnego poranka obozowali w najlepszych punktach widokowych, aby obejrzeć to widowisko. Oczekiwano, że ponad milion osób zbierze się na nabrzeżu z tej okazji.

Osiem ton materiałów pirotechnicznych zostało wystrzelonych z dwóch najbardziej rozpoznawalnych australijskich zabytków - Harbour Bridge i Opera House.

Japonia - nowy rok z wizytą w sanktuarium

Pierwsza wizyta w sanktuarium czy świątyni szintoistycznej lub buddyjskiej jest czasem modlitwy o szczęście i pomyślność w nowym roku.

Sposób obchodzenia tego święta w przypadku wyznawców szintoizmu w Japonii polega na zapraszaniu do domów bóstw tej politeistycznej religii.

W świątyni buddyjskiej Tsukiji w Tokio odwiedzający otrzymali na powitanie 2024 roku darmowe gorące mleko i zupę kukurydzianą, gdy stanęli w kolejce, aby uderzyć w wielki dzwon, a przed majestatycznym ołtarzem odbył się koncert na organach piszczałkowych.

Chiński Nowy Rok nadejdzie w lutym

W ChRL powitano 2024 rok fajerwerkami, jednak obchody tradycyjnego Chińskiego Nowego Roku wypadają w sobotę, 10 lutego 2024 roku. Będzie to rok smoka.

Przywódca Chin Xi Jinping, przemawiając w niedzielę z okazji Nowego Roku, powiedział, że kraj skonsoliduje i wzmocni pozytywny trend ożywienia gospodarczego w 2024 roku oraz utrzyma długoterminowy rozwój gospodarczy dzięki głębszym reformom.