Firma szuka nowych sposobów na zarabianie w kontekście możliwego spadku popularności Facebooka. Należący do firmy zespół Financial Technologies pracuje nad stworzeniem wirtualnej waluty dla powstającego metaversum – podaje wspomniany portal za „Financial Times”.

Społeczne tokeny

Futurism przypomina, że Facebook próbował rozwijać już własną alternatywę dla Bitcoina o nazwie Diem, aczkolwiek inicjatywa ta okazała się porażką, a rządy na całym świecie potępiły pomysł, podkreślając globalny zasięg i wpływ firmy. Nowy projekt Mety nie ma się co ciekawe opierać na technologii blockchain tak jak zdecydowana większość kryptowalut znajdujących się w tej chwili w obiegu.

Reklama

Nowa waluta ma mieć postać „społecznych” czy „reputacyjnych” tokenów, które będą przyznawane moderatorom albo użytkownikom nowej cyfrowej rzeczywistości/społeczności w nagrodę za znaczący wkład w jej rozwój. Może to być rozwiązanie, które zastąpi nieskuteczny system moderacji obowiązujący w Facebooku.

Nie oznacza to, że Meta rezygnuje z NFT, które zamierza zintegrować „w najbliższym czasie” z Instagramem. Trwają również prace nad pilotażowym projektem NFT na Facebooku.

Facebook traci użytkowników

Chociaż Meta jest prawdziwym gigantem, to baza użytkowników Facebooka zaczęła się w tym roku kurczyć po raz pierwszy w historii, co jest niepokojącym długoterminowym sygnałem dla inwestorów.

Pod koniec zeszłego roku firma zaprezentowała pierwszą z dużych, interaktywnych aplikacji metaverse o nazwie Horizon Worlds, jednak nie została ona dobrze przyjęta na rynku. Nowy wirtualny token ma być pierwszym od dawna udanym posunięciem imperium Zuckerberga.