Wspomniana inwestycja to część programu „Digital New Deal”, którego celem jest rozwój nowych technologii w koreańskiej gospodarce.

Władze Seulu budują natomiast platformę metawersum o wartości 3,9 mld koreańskich wonów, która umożliwi mieszkańcom miasta wirtualny dostęp do publicznych usług.

Koncepcja metawersum zyskała w zeszłym roku na popularności za sprawą Facebooka i jego CEO Marka Zuckerberga. Często łączona jest z tzw. Web3, czyli określeniem stosowanym w odniesieniu do kolejnej generacji Internetu, która obejmuje poza metawersum także rzeczywistość wirtualną, rzeczywistość rozszerzoną, technologię blockchain, a także aktywa cyfrowe takie jak kryptowaluty i NFT.

Korea Płd. jest pierwszym państwem, które decyduje się na zainwestowanie publicznych środków w metawersum. Zainteresowanie projektem wyraziły też Chiny. Tamtejsze potężne firmy takie jak Tencent i Alibaba obserwują powstające wokół metawersum produkty, a ostatnio zainwestowały w startup produkujący okulary AR (obsługujące rozszerzoną rzeczywistość).

Problemem może się okazać aspekt prawny, bowiem status przykładowo NFT nie jest w Korei uregulowany.