"Wielu Polaków korzysta już z możliwości realizacji usług publicznych za pomocą internetu, aplikacji mobilnych. Wiele ostatnio zmieniło się w tym obszarze, ale to co przed nami, to będzie naprawdę prawdziwa rewolucja cyfrowa, państwo w komórce, w aplikacjach mobilnych" - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że projekt wyszedł właśnie z Komitetu Cyfryzacji Rady Ministrów i niedługo stanie się przedmiotem prac rządu, a później też parlamentu.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, który jest odpowiedzialny za Projekt ustawy o aplikacji mObywatel podkreślił, że aplikacja jest cyfrowym portfelem, w którym znajdziemy szereg dokumentów, którymi na co dzień posługują się obywatele.

"Dokładnie pięć lat temu aplikacja została powołana do życia. Wówczas jeszcze jako pewna ciekawostka, założenie na przyszłość" - powiedział. Dodał, że do tej pory zanotowano 9 mln pobrań tej aplikacji.

Reklama

"Jest to najpopularniejsza aplikacja publiczna dostępna w Polsce. Państwa nawet zamożniejsze, zdawałoby się lepiej rozwinięte od nas, nie posiadają tego typu narzędzi w tak popularnej wersji" - mówił.

Dodał, że za pośrednictwem aplikacji pobrano ponad 5 mln certyfikatów covidowych, czy ponad 3,7 mln dokumentów mPrawo jazdy.

Andruszkiewicz: Zrównujemy dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi

Zrównujemy dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi - poinformował w poniedziałek sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Podczas poniedziałkowej konferencji sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz przekazał, że Komiet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy aplikacji mobilnej mObywatel i będzie go rekomendował Stałemu Komitetowi Rady Ministrów.

"W tym projekcie ustawy zakładamy rewolucję w komunikacji na linii obywatel-państwo w korzystaniu na co dzień z administracji w naszym państwie, czyli zrównujemy dokumenty, które są zawarte w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi" - powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Dodał, że wszystkie dokumenty tradycyjne jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane przez państwo polskie na równi z dokumentami w aplikacji.

"Będziemy dodawać takie udogodnienia na co dzień dla obywateli. W aplikacji mObywatel będzie możliwość wystawiania pełnomocnictw do załatwiania wielu spraw urzędowych, czyli za pośrednictwem aplikacji będzie można różnym swoim członkom rodziny, znajomym, przyjaciołom wystawić pełnomocnictwo do załatwienia danej sprawy urzędowej nie wychodząc z domu" - podkreślił Andruszkiewicz. (PAP)

autorzy: Aleksandra Kuźniar, Aleksander Główczewski, Marcin Chomiuk