W pierwszym kwartale 2023 r. do Hiszpanii przybyło 13,7 mln zagranicznych turystów, czyli o 3,5 proc. mniej w porównaniu z podobnym okresem w 2019 r.

Spodziewamy się, że bieżący rok będzie wyjątkowy dla całego hiszpańskiego sektora turystycznego

Ich wydatki podczas urlopów w Hiszpanii, jak oszacował INE, były jednak o 11,9 proc. wyższe w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r., osiągając poziom 17,2 mld euro.

Reklama

Władze rządowej agendy odnotowały też szybko rosnącą liczbę zagranicznych urlopowiczów oraz ich wydatków w porównaniu pierwszego kwartału 2023 r. z podobnym okresem w 2022 r. Grono turystów powiększyło się o 41,2 proc., zaś suma wydawanych podczas wczasów pieniędzy o 44,7 proc.

W ocenie kierownictwa INE, a także ministra przemysłu, handlu i turystyki Hectora Gomeza, statystyki dowodzą, że w 2023 r. “nastąpi w Hiszpanii definitywna poprawa sytuacji w branży turystycznej po pandemii koronawirusa”.

“Spodziewamy się, że bieżący rok będzie wyjątkowy dla całego hiszpańskiego sektora turystycznego” - stwierdził minister Gomez.

Dodał, że najczęściej przybywającymi do Hiszpanii w okresie styczeń-marzec 2023 r. urlopowiczami byli Francuzi oraz Anglicy, zaś najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi Wyspy Kanaryjskie, Katalonia oraz Andaluzja.

Marcin Zatyka