„Pierwsza dwa tygodnie ferii cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem. Zima dopisała, jest dostatek śniegu i mróz" - poinformował PAP Wagner. Przypomniał, że ferie tzw. warszawskie zawsze cieszyły się w Zakopanem największą frekwencją turystyczną i tak będzie też w tym roku.

"Jeżeli chodzi o kolejne turnusy, to będą się dopełniały, ponieważ okienko rezerwacyjne skróciło się nawet do dwóch tygodni przed planowanym przyjazdem" - wyjaśnił Wagner. Zwrócił uwagę, że mniej gości rezerwuje pobyty z dużym wyprzedzeniem.

Polacy wybierają "full opcję"

Reklama

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w hotelach o wysokim standardzie mediana cena za pokój 2-osobowy wynosi 702 zł w czasie dwóch pierwszych turnusów ferii - to o 60 zł więcej, niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Dodał także, że wyciągi narciarskie podrożały średnio o 7 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu.

W ubiegłym roku na zimowy wypoczynek na Podhalu zdecydowało się wielu Wielkopolan, którzy wcześniej nie byli licznymi gośćmi pod Tatrami. W tym roku hotelarze z Zakopanego również raportują duże zainteresowanie wypoczynkiem turystów z tego regionu.

Wagner zwrócił uwagę, że dużą popularnością wśród turystów cieszą się hotele o wysokim standardzie, które przygotowały pakiety pobytowe, czyli oprócz noclegu i pełnego wyżywienia także dodatkowe atrakcje, np. kuligi z ogniskiem czy animacje dla dzieci.

Kiedy na ferie zimowe?

W poniedziałek, 15 stycznia, zimowy, dwutygodniowy wypoczynek rozpoczynają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 22 stycznia do 4 lutego przerwę w nauce mają uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, zaś od 29 stycznia do 11 lutego z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni, od 12 do 25 lutego zimową przerwę mają uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. (PAP)

autor: Szymon Bafia