Światowa gospodarka zaczyna budzić się po blokadzie związanej z powstrzymaniem pandemii koronawirusa. Otwierane są fabryki, salony usługowe, kawiarnie, bary, zdejmowane są blokady w podróżach, co jednocześnie wiąże się z ryzykiem transmisji koronawirusa.

Podróże podczas pandemii niosą ze sobą zarówno pośrednie korzyści, jak i koszty ekonomiczne. Koszt rezygnacji z podróży służbowej lub podróży wypoczynkowej jest zmienny, podobnie jak koszty wywołane wybuchem epidemii i związanymi z nią stratami ekonomicznymi, takimi jak utrata pracy czy zarobków, ewentualną chorobą lub nawet śmiercią. W różnych krajach pandemia jest na różnym etapie rozwoju, dlatego warto wiedzieć, jaki jest stan epidemii w regionie, do którego się wybieramy.

Międzynarodowa organizacja EndCoronavirus, zrzeszająca tysiące wolontariuszy z całego świata, stworzyła ranking państw z podziałem na strefy zagrożenia.

Ranking obejmuje 135 państwa podzielone na kategorie, od zielonej strefy bez ryzyka transmisji (liczba transmisji wirusa w społeczeństwie w ciągu ostatnich 14 dni wynosi zero), po czerwone strefy, w których transmisja koronawirusa jest na bardzo wysokim poziomie. Pomiędzy nimi znajdują się strefy pośrednie, o różnym stopniu zagrożenia transmisją wirusa.

Sprawdź, które kraje najlepiej radą sobie z pandemią Covid-19 i w której strefie zagrożenia w tym zestawieniu znajduje się Polska.