"Budujemy nowoczesny model opieki psychiatrycznej. (…) Myślę, że te ostatnie lata, jakkolwiek zdaję sobie z problemów, jakie w tej chwili występują, to można powiedzieć kroki milowe, jeśli chodzi o budowanie nowoczesnego modelu opieki psychiatryczne” – powiedział szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Model ten, jak kontynuował, "oparty jest o opiekę środowiskową, z centrami praktycznie na poziomie każdego powiatu". "Oprócz tego doinwestowujemy ośrodki, które istnieją. W ostatnim czasie przeznaczyliśmy ponad 50 mln zł na inwestycje w miejscach, które świadczą opiekę na najwyższym poziomie referencyjności" – podał.

Niedzielski akcentując znaczenie psychiatrii dziecięcej, przypomniał m.in., że realizowany jest pilotażowy program skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii. "W 10 specjalistycznych ośrodkach pilotaż jest już prowadzony, dwa będą jeszcze dołączone” – podał.

Reklama

Minister zaznaczył, że trwa też reforma opieki psychiatrycznej dorosłych. "Mamy pilotaż centrów zdrowia psychicznego, które w kompleksowy sposób mają świadczyć usługi opieki pacjentom. W tym roku podjęliśmy kluczową decyzję o zwiększeniu – było 40 ośrodków, doszły 34. Są więc 74 ośrodki psychiatrii dla dorosłych, które obejmują opieką blisko 10 mln Polaków" - podał.

Niedzielski przyznał, że w obszarze psychiatrii jest wiele wyzwań, zapewnił, że "zagadnienia psychiatrii będą na pewno priorytetem w najbliższych latach”.(PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agnieszka Grzelak-Michałowska