W drugim kwartale 2020 r., który w większości państw członkowskich naznaczony był środkami powstrzymującymi transmisję COVID-19, ceny mieszkań mierzone za pomocą wskaźnika House Price Index wzrosły o 5 proc. w strefie euro i o 5,2 proc. w całej Unii w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W pierwszym kwartale 2020 r. ceny mieszkań mierzone tym samym wskaźnikiem wzrosły odpowiednio o 5,1 proc. i 5,6 proc..

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r. ceny domów wzrosły o 1,7 proc. w strefie euro i 1,5 proc. w UE.

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największe roczne wzrosty cen nieruchomości mieszkaniowych w drugim kwartale 2020 r. odnotowano w Luksemburgu, gdzie mieszkania podrożały o 13,3 proc.. Drugim państwem, w którym ceny urosły najmocniej, była Polska. W ciągu roku mieszkania nad Wisłą podrożały o 10,9 proc.. Prawie 10-procentowy wzrost zanotowano też na Słowacji, U naszych południowych sąsiadów cena własnego M skoczyła o 9,7 proc.

Reklama

Wśród państw członkowskich znalazły się też kraje, w których w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań spadły. Według szacunków Eurostatu w drugim kwartale 2020 r. na Węgrzech mieszkania były tańsze niż w drugim kwartale 2019 r. o 5,6 proc., a na Cyprze - o 2,9 proc..

W porównaniu z poprzednim kwartałem najwyższe wzrosty odnotowano w Luksemburgu (+ 4,4 proc.), Włoszech (+ 3,1 proc.) i Austrii (+ 2,5 proc.), natomiast spadki - na Węgrzech (-7,4 proc., w Estonii (-5,8 proc.), na Łotwie (-2,3 proc.), w Bułgarii (-1,1 proc.) i Irlandii (-0,1 proc.). W tym zestawieniu Polska z 2-proc. kwartalnym wzrostem cen, razem z Niemcami, znalazła się na szóstej pozycji wśród państw z największym wzrostem cen mieszkań.

W Polsce ceny mieszkań dużo mocniej rosły na rynku wtórnym niż na pierwotnym. Porównując ceny w drugim kwartale br. do kwartału sprzed roku widać, że nowe mieszkania podrożały o 5,3 proc., podczas gdy roczny skok cen na rynku wtórnym był na poziomie 15,4 proc. i to był największy wzrost cen mieszkań z drugiej ręki w całej Unii Europejskiej. W ujęciu kwartalnym wzrosty cen wynosiły odpowiednio 0,4 proc. w przypadku nowych mieszkań i 3,2 proc. w przypadku tych już wybudowanych.