Deweloperzy ankietowani przez Narodowy Bank Polski (NBP) "niemal jednogłośnie" przewidują wzrost cen mieszkań w wysokości średnio 11% w 2024 r. wobec 15% wzrostu cen szacowanego przez nich za ub.r., podał NBP w raporcie.

Wzrost cen mieszkań

"Wzrost cen mieszkań w 2023 r. w ocenie deweloperów wyniósł 15% w efekcie silnych czynników cenotwórczych (utrzymującej się inflacji, wzrostu siły nabywczej gospodarstw domowych, poprawy sprzedaży mieszkań przy ograniczonej podaży lokali na rynku pierwotnym i rosnących kosztów produkcji). Niemal jednogłośnie respondenci przewidują średnio 11% wzrost cen mieszkań w 2024 r." - czytamy w raporcie "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.".

Według cytowanych w raporcie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2023 r. w kraju ogółem we wszystkich formach budownictwa oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem (o 7,6%). Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 19,1%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 5,6%).

Reklama

"Mniejsze efekty budownictwa deweloperskiego w całym kraju w 2023 r. były efektem wyhamowania budownictwa mieszkaniowego od drugiej połowy 2021 r. w wyniku spadku popytu spowodowanego załamaniem akcji kredytowej banków. Brak długotrwałych perspektyw stabilnego i satysfakcjonującego popytu na mieszkania w otoczeniu rosnących kosztów budowy, słabej sytuacji finansowej części deweloperów, brak gruntów i pozwoleń na budowę skutkował ostrożnością części deweloperów przed przeinwestowaniem lub brakiem bieżących możliwości w uruchomianiu nowych inwestycji" - czytamy w materiale.

(ISBnews)