Minister oficjalnie ogłosiła, że umowa o przedłużeniu kontraktu, zawarta z głównym wykonawcą, firmą Nexter, obejmuje dostawę części zamiennych, dokumentacji, kontrolę i pomoc techniczną.

Czołg zostanie również zmodernizowany w ramach programu Scorpion; przewidziano m.in. pokrycie pojazdu specjalną warstwą ochronną. Według ministerstwa z ulepszeń tych skorzysta 200 czołgów, w tym 122 maszyny do 2025 roku.

Budżet programu Scorpion na lata 2019–2025 wynosi 5 mld euro; program ma na celu stworzenie narzędzi cyfrowych dla pojazdów wojskowych, tak jak ma to miejsce w przypadku sił morskich (fregaty, okręty podwodne i lotniskowce) i lotnictwa (nowy system walki powietrznej SCAF) – podaje stacja BFM TV.

Reklama

Skonstruowany przed 30 laty czołg Leclerc wciąż pozostaje jednym z najskuteczniejszych na świecie. Jak informuje serwis tygodnika "La Tribune", w 2019 roku podczas ćwiczeń NATO Iron Spear francuski Leclerc okazał się lepszy od amerykańskiego Abramsa, niemieckiego Leoparda 2, włoskiego Ariete C1 i polskiego PT-91.

Jak podkreśla francuskie ministerstwo ds. sił zbrojnych, "Leclerc jest jedynym czołgiem bojowym zdolnym do strzelania w ruchu na odległość do 4000 metrów".

Od 2017 roku czołgi Leclerc są rozmieszczone w państwach bałtyckich na potrzeby natowskiej misji Lynx, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – informuje BFM TV.