„Wielu ludzi zaginęło, a jeszcze więcej jest pod gruzami” – informuje Służba Ochrony Cywilnej.

Według jej szacunków około 13 694 domów zostało zniszczonych, a kolejne 13 785 uszkodzonych w trzech najbardziej dotkniętych obszarach kraju na południu.

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 150 km na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince, w rejonie miejscowości Petit Trou de Nippes.

Trzęsienie ziemi, które nastąpiło o godz. 8.29 czasu lokalnego (14.29 czasu polskiego) było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce. Wstępne doniesienia z Haiti – jednego z najbiedniejszych krajów na półkuli zachodniej - mówią o zniszczonych lub uszkodzonych domach mieszkalnych, kościołach i centrach handlowych.

Sejsmolodzy wskazują, że sobotnie trzęsienie ziemi było silniejsze i płytsze niż katastrofalne wstrząsy z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy Port-au-Prince i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Wiele krajów świata zaoferowało pomoc Haiti. Prezydent USA Joe Biden polecił udzielenie niezwłocznego wsparcia; akcję koordynuje Samantha Power, administrator organizacji USAID. Zapowiedziała ona w niedzielę wysłanie na Haiti liczącej 65 osób ekipy ratowniczej i poszukiwawczej. ONZ wzywa Haiti do „korytarza humanitarnego” na terenach kontrolowanych przez gangi.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnił, że Haiti zostanie udzielona niezbędna pomoc.

Dominikana, dzieląca z Haiti wyspę, zapowiedziała wysłanie do sąsiedniego kraju 10 tys. racji żywnościowych i sprzętu medycznego.

Pomoc zaproponował Meksyk, Peru, Argentyna, Chile i Wenezuela. Ekwador wysłał ekipę 34 strażaków, którzy wezmą udział w poszukiwaniu zasypanych ludzi.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił, że Haitańczycy mogą "liczyć na pomoc jego kraju".

253 kubańskich lekarzy, którzy na Haiti pomagają w walce z pandemią Covid-19, przystosowało szpital w Port-au-Prince na przyjęcie rannych.

Słynna japońska tenisistka Naomi Osaka, której ojciec jest Haitańczykiem, poinformowała, że przekaże na rzecz ofiar trzęsienia ziemi całe honorarium, jakie otrzyma podczas najbliższego turnieju.

Liczące 11 mln ludzi Haiti dopiero w ubiegłym miesiącu otrzymało z USA pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19.

ONZ wzywa Haiti do utworzenia „korytarza humanitarnego” na terenach opanowanych przez gangi

Należy utworzyć „korytarz humanitarny” przez obszary opanowane przez gangi , aby pomoc humanitarna mogła dotrzeć do południowych regionów dotkniętych potężnym trzęsieniem ziemi -zaapelowała w niedzielę ONZ do rządu Haiti.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i rząd Haiti zmagają się z problemem bezpieczeństwa dostaw środków medycznych i lekarzy drogą lądową do miasta Les Cayes, które poniosło główny ciężar szkód podczas trzęsienia ziemi. Z obawy przed gangami, które kontrolują drogi ratownicy zamiast z nich, najkrótszego szlaku dostaw, korzystają z łodzi i transportu lotniczego.

Gwałtowny wzrost liczby porwań i przemocy gangów sprawiły, że niektóre drogi z Port-au-Prince są niebezpieczne do jazdy, w tym obszar miejski Martissant, gdzie znajduje się główna arteria łącząca przybrzeżną stolicę z południowymi regionami.

Bruno Maes, przedstawiciel Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) na Haiti, powiedział, że ONZ „apeluje o utworzenie korytarza humanitarnego na Haiti, aby umożliwić szybszy i bezpieczniejszy transfer towarów i ludzi”.

„Naprawdę opowiadamy się za eskortą oddziałów wojskowych, aby ta pomoc humanitarna dotarła do ludzi tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Maes Reutersowi.

UNICEF zdołał wysłać jeden kontener z zaopatrzeniem medycznym do południowego Haiti, ale agencja i wiele innych organizacji pomocowych musi wysłać znacznie więcej pomocy do Les Cayes i okolic, powiedział Baes.

Jery Chandler, szef Służby Ochrony Cywilnej Haiti, powiedział, że władze pracowały nad zapewnieniem dostępu przez Martissant, ale na razie rząd wysyłał większość pomocy helikopterami, samolotami i łodziami.

„Teraz pracujemy nad stworzeniem prawdziwej, otwartej drogi dojazdowej przez Martissant” – powiedział Chandler.

Doniesienia w mediach społecznościowych, w tym wywiad z rzekomym przywódcą gangu, sugerowały, że gangi po trzęsieniu ziemi ogłosiły rozejm i przepuszczą pomoc,jak dotąd nie ma na to potwierdzenia- informuje Reuters.