Minutę przed północą z czwartku na piątek, gdy kończył się lockdown, stojący na balkonach mieszkańcy klaskali i cieszyli się, a samochody trąbiły klaksonami - opisuje agencja. Brytyjski "Guardian" w piątek informował o zapełnionych ulicach, restauracjach i pubach.

"Dzisiaj zamierzam jedynie odwiedzać znajomych, nadrabiać zaległości. Będę pił, jadł i dobrze się bawił" - mówił George, jeden z mieszkańców Melbourne. "Już od rana mówimy o tym, jak przyjemnie jest widzieć ludzi na ulicach i w kawiarniach. Wszyscy się po prostu cieszą, każdy chodzi dziś z uśmiechem na twarzy" - dodał.

"To wspaniały dzień, zupełnie jak w święta Bożego Narodzenia!" - mówiła inna mieszkanka.

Podobne sceny radości widziano niecałe dwa tygodnie temu, w najliczniejszym mieście Australii, Sydney, gdy zniesiono tam restrykcje związane z pandemią Covid-19 - przypomina Reuter.

Reklama

Nieco ponad 70 proc. dorosłych mieszkańców Australii jest w pełni zaszczepionych - podaje agencja. Od 1 listopada w pełni zaszczepieni podróżni przylatujący do Sydney i Melbourne nie będą musieli poddawać się kwarantannie.

Australijskie narodowe linie lotnicze Qantas Airways oświadczyły w piątek, że przyśpieszą przygotowania do wznowienia lotów do wielu miejsc świata w związku z "ogromnym zainteresowaniem" klientów.

"To wspaniały dzień, Australia jest gotowa do wylotu" - mówił australijski premier Scott Morrison niedługo po oświadczeniu narodowego przewoźnika.

Pomimo zmagań kraju z najwyższą dotąd liczbą zakażeń, która systematycznie rośnie od początku lipca, kolejne duże miasta Australii decydują się na otwarcie - informowała Agencja Reutera. Według danych australijskiego rządu w ciągu ostatniej doby w całym stanie Wiktoria zarejestrowano 2159 nowych przypadków Covid-19 oraz 16 związanych z chorobą zgonów.