Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała, że wzrosło zapotrzebowanie na leki, usługi oraz sprzęt medyczny. Do marca 2021 r. – według Oxfam (organizacji humanitarnej, zajmującej się walką z głodem na całym świecie oraz wsparciem w krajach rozwijających się) – zyski ze wspomnianych produktów i usług uczyniły 20 osób nowymi miliarderami.

Do tej grupy należy m.in. Dai Lizhong (właściciel firmy Sansure Biotech, która zajmuje się przeprowadzaniem testów na COVID-19, a także oferuje zestawy diagnostyczne). Wśród „20” wytypowanej przez Oxfam znalazł się również Li Jianquan (jego firma Winner Medical produkuje środki ochrony osobistej PPE).

Reklama

Łączna liczba miliarderów w regionie Azji i Pacyfiku wynosiła w marcu 2020 r. 803. W listopadzie 2021 r. było to 1087 osób. Ich majątek zwiększył się o 74 proc.

„Biedni ludzie w Azji zostali na łasce pandemii"

Z kolei 140 mln ludzi w Azji pogrążyło się w ubóstwie. Przyczyną takiego stanu była m.in. utrata stałego źródła dochodów. W 2020 r. zlikwidowano około 81 mln miejsc pracy – jak wynika z szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy. 1 proc. bogaczy miał więcej majątku niż 90 proc. zamieszkujących ten region – informuje raport.

Mustafa Talpur, prowadzący kampanie w Oxfam Asia, podkreślił, że ta sytuacja jest „oburzająca i wysoce nie do przyjęcia”.​​ “Biedni ludzie w Azji zostali na łasce pandemii, zmagając się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, bezrobociem, głodem [...]”. „W tym samym czasie bogaci i uprzywilejowani mężczyźni powiększają swoje fortuny i chronią swoje zdrowie” – zaznaczył. Jak dodał na biedę najbardziej narażeni są m.in.: niskowykwalifikowani pracownicy, migranci oraz kobiety.

Pochodzący z niższych kast w Azji Południowej zajmują się często pracą sanitarną, nie mają jednak zagwarantowanych środków ochronnych. Oxfam zwraca uwagę na to, że pandemia jeszcze bardziej pogorszyła ich sytuację. Przez koronawirusa w Azji życie straciło ponad milion osób.

„System polityczny chroni interesy maleńkiej bogatej elity" – ocenił Talpur. Jak stwierdził, w czasie pandemii nie wszyscy mogli liczyć na rządową pomoc. „To był moment globalnej solidarności, ale bogate kraje i wielkie firmy farmaceutyczne odwróciły twarze” – dodał.

Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiadają, że sytuacja związana z koronawirusem doprowadzi do znacznego wzrostu globalnej nierówności gospodarczej.

10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek

W czasie pandemii swój majątek zwiększyło również 10 najbogatszych osób świata. Organizacja Oxfam zaapelowała o opodatkowanie fortuny znanych bogaczy. Pieniądze miałby zostać przeznaczone na szczepionki.

Łączny majątek 10 najbogatszych ludzi przez dwa lata pandemii COVID-19 zwiększył się ponad dwukrotnie. Na liście właścicieli fortuny znajdują się m.in.: Elon Musk Jeff Bezos oraz Bill Gates. Według Oxfam ich fortuna jest obecnie warta 1,5 biliona dolarów.

Koronawirus doprowadził 160 mln osób na świecie do ubóstwa. Jak wynika z szacunków ta grupa musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie.