Kierowana przez Albanese Australijska Partia Pracy (ALP) wygrała przeprowadzone 21 maja wybory do parlamentu i po prawie dziewięciu latach odzyskała władzę.

Nowy premier uważa, że przekształcenie Australii w republikę jest nieuniknione, ale w przeciwieństwie do poprzednich laburzystowskich liderów nie obiecywał w kampanii wyborczej przeprowadzenia nowego referendum w tej sprawie.

Intensywna debata ustrojowa w Australii trwa od początku lat 90. XX wieku, a pierwsze referendum odbyło się w 1999 roku. Wówczas 55 proc. głosujących opowiedziało się za utrzymaniem obecnego statusu z brytyjską królową jako głową państwa. Po części jednak do porażki obozu republikańskiego przyczyniło się to, że nie było w nim zgody, jak miałby zostać wybierany prezydent i jakie miałby mieć uprawnienia.

Reklama

Wiceministrem ds. republiki mianowany został Matt Thistlethwaite, który będzie łączył to stanowisko z innymi obowiązkami rządowymi. Jego nominacja niemal zbiegła się w czasie z głównymi obchodami 70-lecia panowania Elżbiety II, które w Wielkiej Brytanii zaczynają się w czwartek.