„Prezydent Biden potwierdził niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla brazylijskiej demokracji, potępił przemoc i ataki na instytucje demokratyczne i proces pokojowego przekazania władzy” - głosi oświadczenie Białego Domu, wydane po rozmowie prezydentów.

Prezydent Lula przyjęła to zaproszenie

„Prezydent Biden zaprosił prezydenta Lulę do odwiedzenia Waszyngtonu na początku lutego,/.../ prezydent Lula przyjęła to zaproszenie” – czytamy w dokumencie.

Reklama

Prezydenci USA i Meksyku Joe Biden i Andres Manuel Lopez Obrador oraz premier Kanady Justin Trudeau wyrazili w poniedziałek swe poparcie dla "wolnej woli narodu brazylijskiego" i dla obrony demokracji po niedzielnym ataku na budynki rządowe, parlament i Sąd Najwyższy Brazylii, który przeprowadzili zwolennicy byłego prezydenta tego kraju Jaira Bolsonaro.

"Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone potępiają ataki z 8 stycznia na demokrację w Brazylii i pokojowe przekazanie władzy. Wspieramy Brazylię w czasie gdy chroni swoje demokratyczne instytucje. Nasze rządy popierają wolną wolę narodu brazylijskiego" - napisano we wspólnym oświadczeniu przywódców.