Wartość pomocy udzielonej Korei Północnej przez organizacje międzynarodowe i inne agencje w 2021 roku wynosiła około 14 mln dolarów – podała agencja Yonhap, cytując dane Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Niektóre państwa zrezygnowały z udzielania pomocy

W 2022 roku pomoc o wartości 1,6 mln dolarów przekazała Szwajcaria, za pośrednictwem UNICEF i Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy (SDC). Nieco ponad 500 tys. dolarów pochodziło od Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, a kolejne blisko 200 tys. - od Norweskiego Czerwonego Krzyża.

Reklama

Z danych wynika, że niektóre inne państwa, w tym Kanada, Finlandia, Francja i Niemcy, które przekazały Korei Płn. pomoc humanitarną w 2021 roku, nie zrobiły tego w roku 2022 – zaznacza Yonhap.

Amerykańskie Radio Wolna Azja (RFA) informuje tymczasem o znacznym wzroście cen towarów spożywczych w Korei Północnej w okresie Księżycowego Nowego Roku. Według rozgłośni w ciągu ostatniego miesiąca cena ryżu wzrosła o 27 proc., kukurydzy o 17 proc., a wieprzowiny, na którą większości mieszkańców nie stać, o 11 proc.

Ananasy dla wysokich rangą urzędników

Władze Korei Płn. sprowadziły tymczasem z Chin 120 ton południowych owoców, takich jak liczi, ananasy i mango, by rozdać je wysokiej rangi urzędnikom w Pjongjangu – podało RFA.

Komunistyczna Korea Północna od wielu lat boryka się z zapaścią gospodarczą i chronicznym niedoborem żywności, który dodatkowo pogłębił się w czasie pandemii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w latach 2018-2020 aż 10,9 mln mieszkańców, czyli 42,4 proc. ludności kraju, cierpiało z powodu niedożywienia.

Mimo problemów gospodarczych i międzynarodowych sankcji Korea Północna kontynuowała w 2022 roku zbrojenia i przeprowadziła rekordową liczbę testów rakietowych. Pjongjang deklarował również dalszy rozwój arsenału jądrowego, grożąc Korei Płd. i USA użyciem broni nuklearnej.