RPA rozpada się w kilku różnych wymiarach, które tworzą spójną i niepokojącą całość. Marynarka wojenna RPA, która w dniach 17-27 lutego ćwiczy wspólnie z marynarkami Rosji i Chin „podobnie jak większość kraju, jest w opłakanym stanie”. Brakuje pieniędzy na ćwiczenia i naprawy.

Podobnie jak we wszystkich sferach w kraju. Tygodnik zwraca uwagę na zmiany, które - jak zauważa - 10 lat temu były nie do pomyślenia: „zdarzają się przerwy w dostawie prądu, a krany regularnie wysychają”.

Podobne procesy zachodzą w polityce zagranicznej: „Rząd, pomimo twierdzeń, że jest neutralny w tej wojnie, dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej, częściowo z wyboru.” Rządząca partia Afrykański Kongres Narodowy (ANC) „od dawna ma słabość do Rosji”.

Ostatnie gesty ewidentnie przechylają balans na wschodnią stronę - konstatuje "Economist". Neutralność, kiedyś łatwiejsza do realizacji, dzisiaj się staje trudną sztuką: „Wstrzymanie się RPA od głosu w październiku 2022 r. w kwestii potępienia aneksji terytorium Ukrainy przez Rosję wywołało większą frustrację”. O ile goszczenie rosyjskiej marynarki w 2019 roku było wciąż akceptowane, dzisiaj „goszczenie rosyjskiego statku z prowojennym logo +Z+ w czasie, gdy wojska Władimira Putina mordują Ukraińców na polu bitwy, oznacza zmianę” – relacjonuje tygodnik.

Reklama

Gdy w styczniu RPA odwiedził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, Nalendi Pandor, jego południowoafrykańska odpowiedniczka, stwierdziła, że wzywanie Rosji do wycofania się z Ukrainy byłoby „uproszczone i infantylne”, biorąc pod uwagę „masowy transfer broni”, jaką Zachód dał Kijowowi.

Dotychczasowa polityka Zachodu, zezwalająca RPA na balansowanie, staje pod coraz większym znakiem zapytania. Z jednej strony, „niektórzy urzędnicy obawiają się, że wypowiadanie się lub formułowanie gróźb popchnie polityków dalej na wschód.” Z drugiej, „amerykańscy senatorowie prywatnie pytają, dlaczego Republika Południowej Afryki miałaby mieć preferencyjne warunki handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, kiedy de facto wspiera wroga”. W podobnym tonie wypowiadają się inni niektórzy amerykańscy urzędnicy, chcący, „aby ich organy ścigania i agencje wywiadowcze przyjrzały się bliżej powiązaniom Rosji ze skorumpowanymi południowoafrykańskimi elitami”.

Zwrócenie ku Rosji i wewnętrzny bezład tworzą bardzo niepokojący obraz. Istnieje wielka potrzeba korekty obranego kursu, jeśli dobre relacje RPA z Zachodem mają być zachowane. „Jednak właśnie wtedy, gdy” RPA „powinna zbliżać się do swoich głównych źródeł handlu i inwestycji, oddala się” – konkluduje "Economist".

Mateusz Wichary (PAP)