Brytyjski premier pod koniec szczytu G7 w Japonii opisał Pekin jako "autorytarny" i "asertywny", poinformował portal, przytaczając rozmowę brytyjskiego premiera z dziennikarzami na zakończenie szczytu. Sunak dodał, że "Chiny stanowią największe wyzwanie naszych czasów dla globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu" i "są coraz bardziej autorytarne w kraju i asertywne za granicą".

"Będziemy współpracować jako G7 i inne kraje, aby upewnić się, że możemy zmniejszyć ryzyko i podatność łańcuchów dostaw (na politykę Chin), podjąć kroki niezbędne do ochrony przed wrogimi inwestycjami i zrobić to w sposób, który nie szkodzi sobie nawzajem" - powiedział Sunak.

Portal przypomniał, że w sobotę przywódcy G7 wydali twarde oświadczenie wobec Pekinu, w którym zgodzili się na dywersyfikację źródeł krytycznych minerałów i utworzenie nowej platformy koordynacyjnej w celu przeciwdziałania przymusowi gospodarczemu, a także potępili próby zmiany status quo na Morzu Południowochińskim.

Stanowisko przywódców obradujących w Hiroszimie wywołało krytyczną reakcję rzecznika chińskiego MSZ, który oskarżył kraje G7 o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Chin.

Reklama