Według SIPRI najwięcej operacji pokojowych przeprowadzono w 2022 roku w Afryce, następnie w Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Odnotowano bardziej wrogie nastawienie rządów i mieszkańców do ONZ, m.in. w Mali oraz Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie miały miejsce demonstracje przeciwko personelowi międzynarodowych sił pokojowych. "Sytuację w tych krajach komplikuje obecność prywatnej firmy najemniczej Grupa Wagnera" - podkreślono w raporcie.

Jak przypomniano, powiązana z Rosją Grupa Wagnera została oskarżona o udział w łamaniu praw człowieka i kampaniach dezinformacyjnych przeciwko ONZ. Kilka krajów, w tym Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz Szwecja, wycofało się z operacji pokojowej Minusma w Mali.

Według raportu w 2022 roku na świecie przeprowadzono 64 operacje pokojowe w 38 krajach lub terytoriach; jest to największa liczba od 10 lat. Większość operacji pokojowych prowadzona była przez organizacje regionalne oraz koalicje państw, a jedynie 20 pod auspicjami ONZ. Ogółem w działaniach rozjemczych brało udział 115 tys. osób.

Reklama

W ubiegłym roku rozpoczęto nowe misje w Gwinei Bissau, Kongo-Kinszasie oraz Etiopii, a wstrzymano działania pokojowe na Filipinach oraz w Ukrainie.