Szef NATO przebywa w swojej ojczyźnie w związku z odbywającym się w środę w stolicy Norwegii nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich sojuszu.

Na wtorkowej konferencji prasowej Stoltenberg wyraził zadowolenie z powodu zwiększenia przez państwa Europy wydatków na obronność. "NATO zapewnia Europie bezpieczeństwo, a 80 proc. nakładów Sojuszu pochodzi od państw pozaeuropejskich" - przypomniał. Z tego powodu, jak dodał, "ważne jest, aby kraje Europy skoncentrowały się na współpracy z NATO i uniknęły tworzenia podwójnych struktur".

Stoltenberg wyraził konieczność zagwarantowania, że po zakończeniu wojny w Ukrainie Rosja nie będzie miała możliwości ponownej inwazji na ten kraj.

Według norweskiego nadawcy publicznego NRK tematami środowych rozmów w Oslo oprócz kwestii tureckiej blokady wejścia Szwecji do NATO będą warunki członkostwa stawiane przed Ukrainą, kontrofensywa Ukrainy, szkolenie Ukraińców na samolotach F-16, a także kandydatury na następców Stoltenberga, którego kadencja kończy się jesienią.

Reklama