Najgoręcej jest w Wiecznym Mieście, a także w Bolonii, Frosinone, Latinie, Perugii, Rieti.

Wysokie temperatury wymagają nadzwyczajnej ostrożności

W czwartek alert upałowy zostanie rozszerzony na Campobasso i Pescarę, a temperatury jeszcze wzrosną; w niektórych częściach Sardynii nawet do 45 st.C.

Reklama

Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i wymagają, jak przypominają lekarze, nadzwyczajnej ostrożności. W takich warunkach także zdrowa, silna osoba może fizycznie źle się czuć - ostrzegają specjaliści we włoskich mediach. Częste objawy to nudności i dezorientacja.

W przypadku osób z poważnymi chorobami serca, płuc, wątroby i nerek przy ekstremalnych temperaturach rośnie ryzyko śmierci.

Ryzyko dla seniorów, dzieci i cierpiących na chroniczne choroby

W innych włoskich miastach, między innymi w Ankonie, Bari i Trieście, resort zdrowia ogłosił niższy, pomarańczowy stopień alarmu i wskazał na ryzyko dla osób najsłabszych, czyli seniorów, dzieci i cierpiących na chroniczne choroby.

Włoski Czerwony Krzyż uruchomił specjalny serwis, którego celem jest otoczenie opieką starszych samotnych osób.

W Rzymie dziesiątki autobusów stoją w zajezdniach, bo nie są wyposażone w klimatyzację. W takich pojazdach istnieje ryzyko zasłabnięć pasażerów- wyjaśniła dyrekcja firmy transportowej Atac.

Obrona Cywilna w stolicy Włoch radzi, by - jeśli nie jest to konieczne- nie wychodzić z domu w godzinach między 11.00 a 18.00.

Z Rzymu Sylwia Wysocka