"Będziemy kontynuować operacje wojskowe wspierające Palestyńczyków, dopóki izraelska agresja w Strefie Gazy nie ustanie" - powiedział Jahia Sari.

Wspierany przez Iran, Ruch Huti to islamistyczna organizacja polityczna i zbrojna, której tradycyjnym zapleczem są plemiona zajdyckie (odłam szyizmu), zamieszkujące północny Jemen. Jest stroną trwającego od 2014 roku konfliktu w Jemenie, będącego jednym z pól rywalizacji między Iranem i Arabią Saudyjską.

Wojna ta rozpoczęła się, gdy społeczna rewolta położyła kres dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w tym kraju rozpoczęła międzynarodowa koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która walczy z Ruchem Huti. Intensywność walk w Jemenie obniżyła się od zawarcia w kwietniu 2021 roku tymczasowego rozejmu.

Reklama

Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą, że Iran szkoli, zbroi i finansuje Ruch Huti. Huti twierdzą, że sami produkują broń, której używają.

Wcześniej w środę Reuters przypomniał, że główne hasło Ruchu Huti brzmi: "Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, przekleństwo na Żydów i zwycięstwo Islamu".