Prezydent Finlandii z małżonką rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - przywódcy będą rozmawiać w wąskim gronie, zaplanowano też rozmowy plenarne. O godz. 12.50 odbędzie się wspólna konferencja prasowa prezydentów.

Polska ma doświadczenie w radzeniu sobie z zagrożeniami hybrydowymi. Teraz Finlandia ma podobne trudności

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił przed rozpoczęciem wizyty, że Finlandia jest ważnym partnerem Polski zarówno w Unii Europejskiej, jak i - od tego roku - w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Reklama

„Rozmowy będą ogniskowały się wokół problematyki bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz w regionie Morza Bałtyckiego, a także kwestii zagrożeń hybrydowych” - zapowiedział prezydencki minister.

Jak wskazał, Polska ma ponad dwuletnie doświadczenie w radzeniu sobie z zagrożeniami hybrydowymi. „Teraz Finlandia przeżywa podobne trudności. Na pewno będziemy chcieli z naszymi fińskimi partnerami podzielić się naszymi doświadczeniami” - powiedział Pawlak, odnosząc się do decyzji fińskich władz o zamknięciu 4 przejść granicznych z Rosją z powodu napływu migrantów.

Według Pawlaka, prezydenci będą rozmawiać także na tematy bilateralne, w szczególności o kwestiach gospodarczych i energetycznych.

autorka: Aleksandra Rebelińska