Czechy przewodniczą obecnie V4. Spotkanie prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier - Andrzeja Dudy, Petra Pavla, Zuzany Czaputovej i Katalin Novak - odbędzie się w środę w Zamku Praskim na Hradczanach. Przywódcy V4 będą obradować podczas sesji plenarnej; zaplanowano też śniadanie robocze prezydentów. O godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa.

Prezydenci omówią projekty finansowane ze wspólnego Funduszu Wyszehradzkiego

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak zapowiedział przed wylotem do Pragi, że prezydenci będą rozmawiać o najistotniejszych bieżących tematach międzynarodowych, jak sytuacja na Ukrainie, konflikt na Bliskim Wchodzie czy reformy i rozszerzenie Unii Europejskiej.

Reklama

Prezydencki minister odniósł się także do rozbieżności między Polską i Czechami a Słowacją i Węgrami w sprawie dalszego wsparcia dla Ukrainy. "Różne kwestie nas dzielą, mamy różne problemy w relacjach z różnymi partnerami. W tym kontekście oczywiście wolelibyśmy, żeby było inaczej. Wolelibyśmy, żeby w sprawach bardzo istotnych dla naszego bezpieczeństwa była między nami pełna zgodność. Ale po to są takie spotkania, żeby rozmawiać i przekonywać" - powiedział Pawlak.

Kancelaria Prezydenta Czech poinformowała, że podczas spotkania prezydenci omówią projekty finansowane ze wspólnego Funduszu Wyszehradzkiego oraz bieżące kwestie polityki zagranicznej. Prezydenci mają także dyskutować o nowoczesnych i zdolnych do konkurencji projektach pozwalających krajom V4 na osiągnięcie wzrostu gospodarczego i stabilności ekonomicznej. W tym zakresie mowa ma być o współpracy transgranicznej, projektach infrastrukturalnych, np. kolei dużych prędkości, bezpieczeństwie energetycznym i surowcowym.

Szefowie czterech państw będą też dyskutować o wpływie agresji Rosji na Ukrainę na Europę Środkową i o wsparciu zaatakowanego kraju. Będą również debatować nad sytuacją na Bliskim Wschodzie i o rozszerzeniu Unii Europejskiej.

Z Pragi Aleksandra Rebelińska