Katar - jedno z państw pośredniczących w rozmowach pomiędzy stronami wojny w Strefie Gazy - jest siedzibą przywódcy Hamasu Ismaila Hanijeha. Urzędujący w Dosze przedstawiciel organizacji Husam Badran zaprzeczył sobotnim doniesieniom "WSJ", mówiąc, że "negocjacje trwają".

Rozmowy prowadzone są obecnie w Kairze. Uczestniczą w nich przedstawiciele Hamasu, Kataru i Egiptu. Izrael odmówił udziału po tym, gdy Hamas nie dostarczył Tel Awiwowi oczekiwanej listy przetrzymywanych w Gazie zakładników.

Przedstawiane przez Hamas warunki obejmują trwałe zawieszenie broni, powrót wysiedlonej ludności cywilnej do północnej Gazy, zwiększoną pomoc humanitarną i wycofanie wojsk izraelskich z palestyńskiej enklawy. Izrael nalega na bardziej ograniczony rozejm, po którym planuje kontynuację działań mających doprowadzić do rozwiązania Hamasu i uwolnienia jego więźniów.

Reklama

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w czwartek kontynuację ofensywy m.in. w mieście Rafah na południu Strefy Gazy, "pomimo rosnącej międzynarodowej presji, aby zaprzestać działań wojennych".