Jak pisze KCNA nowa broń jest oparta na istniejącej technologii, która została ulepszona do przenoszenia 2,5-tonowej głowicy. "Rozwój tego systemu uzbrojenia ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia potęgi militarnej naszego kraju i powstrzymania wszelkiego rodzaju zagrożeń militarnych" - powiedział Ri Pyong Czol, który nadzorował test.

Reklama

Zdjęcia opublikowane przez państwowe media w Korei Płn. pokazywały czarno-biały pocisk, wystrzelony z wojskowego pojazdu nośnego. KCNA podała, że dwie takie rakiety trafiły w cel oddalony o 600 km.

Korea Płn. nie chce rozmów z USA

To drugi w ciągu tygodnia test rakiet balistycznych Pjongjangu. W weekend Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu. Pociski odpalono wkrótce po ogłoszeniu, że reżim północnokoreański nie podejmie rozmów z władzami Stanów Zjednoczonych, mimo sygnałów, iż administracja prezydenta Joe Bidena chce nawiązać kontakt.

Wcześniej w czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone pozostają otwarte na dyplomację z Koreą Północną pomimo testów rakietowych. Ostrzegł jednak, że jeśli Pjongjang nadal będzie testował swoją broń, ze strony Waszyngtonu pojawi się reakcja.

Z kolei Departament Stanu USA potępił północnokoreańskie próby i stwierdził, że programy jądrowe i balistyczne tego kraju stanowią poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. "Stany Zjednoczone potępiają wystrzeliwanie destabilizujących sytuację rakiet balistycznych" - oświadczyły służby prasowe Departamentu Stanu.

"Te próby naruszają wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zagrażają regionowi oraz szerszej społeczności międzynarodowej" - dodano w komunikacie. Podkreślono także, iż zaangażowanie USA w obronę Korei Południowej i Japonii "pozostaje żelazną zasadą".

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Płn. znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna. (PAP)