Rosja zaatakowała Ukrainę, czemu sprzeciwia się cały demokratyczny świat. Tymczasem prezydent Putin straszy świat użyciem broni atomowej, stawiając rosyjskie siły nuklearne w stan gotowości. Najbardziej zagrożona jest Europa. Wśród obaw sojuszu NATO jest zwiększenie zdolności Rosji w zakresie sił A2AD (Anti-Access/Area Denial, A2AD). Siły A2AD przyczyniają się do odmawiania siłom przeciwnika dostępu do określonego regionu lub w inny sposób utrudniają swobodę manewru. Siły A2AD zazwyczaj obejmują obronę powietrzną, siły przeciwdziałające żegludze morskiej i ofensywną broń uderzeniową, taką jak pociski balistyczne krótkiego lub średniego zasięgu i pociski manewrujące.

ZOBACZ INTERAKTYWNĄ MAPĘ TUTAJ.

Reklama

Rosja ma do dyspozycji pokaźny katalog środków z zakresu A2AD, a najważniejsze z nich to systemy S-300 i S-400 – rodzina systemów przeciwlotniczych klasy ziemia-powietrze i woda-powietrze czy systemy Bastion – K-300P Bastion-P, mobilny systemem obrony wybrzeża.

Na mapie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, którą opisuje geoinformacyjny portal Gisplay.pl, pokazane są zasięgi w kategoriach:

Rosja – obrona powietrzna (Air Defense): rozmieszczenie rosyjskich systemów rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu. Specyficzne reprezentowane systemy to S-300 i S-400. Mapa nie uwzględnia rosyjskich środków obrony przeciwlotniczej o mniejszym zasięgu, które charakteryzują się dużą mobilnością, takich jak rodzina systemów rakietowych ziemia-powietrze Buk. Wyrzutnie tego typu są osadzone w rosyjskich siłach naziemnych i nie mają stałych lokalizacji.

Rosja – uderzenie lądowe (Land-based Strike): rozmieszczenie systemów ofensywnych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu SS-26 lub Iskander oraz rozmieszczenie rosyjskich pocisków przeciwokrętowych Oniks w Kaliningradzie.

Rosja – uderzenie z morza (Naval strike): zasięg z teoretycznych lokalizacji rosyjskich pocisków manewrujących SS-N-30A Kalibr stacjonujących na morzu oraz pocisków przeciwokrętowych SS-N-27 Sizzler.

NATO – obrona powietrzna (Air Defense): obszary zasięgu i rozmieszczenie baz macierzystych jednostek rakietowych NATO PATRIOT. Oddzielnie pokazano obszary zasięgu pocisków balistycznych i obrony powietrznej. Choć na mapie nie jest to bezpośrednio odzwierciedlone, jeśli chodzi o obronę powietrzną, NATO jest w dużym stopniu uzależnione od samolotów myśliwskich.

NATO – uderzenie z morza (Naval Strike): szacowany zasięg amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk Block IV (TLAM-E) z morza.

NATO – Porty Załadunków (POD) (Ports of Debarkation/Embarkations): punkty pokazują kluczową infrastrukturę logistyczną - lotniska i porty morskie (APOD/SPOD), która może być wykorzystywana przez siły NATO.