Niemcy chcą na początek dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Jak poinformował rzecznik rządu, Berlin wyda też zezwolenia krajom partnerskim, które chcą czołgi ze swoich zapasów na Ukrainę.

Czołgi Leopard 2 byłyby pierwszymi czołgami produkcji zachodniej dostarczonymi na Ukrainę, potencjalnie razem z brytyjskim Challengerem II. Brytyjski rząd ogłosił 14 stycznia, że wyśle broń, ale nie podał harmonogramu. Jak dotąd kraje europejskie przekazały Ukrainie jedynie swoje starsze czołgi z czasów sowieckich.

Według rejestru broni konwencjonalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1992 roku z Niemiec wyeksportowano około 1900 Leopardów 2, w tym egzemplarze odnowione. Niemcy sprzedały szczególnie dużą liczbę czołgów w 2000 roku, ale ostatnio tylko kilka Leopardów zostało wyeksportowanych za granicę, ponieważ ich produkcja została zatrzymana, a dostawy koncentrowały się na krajach poza Europą.

Największymi nabywcami czołgów w ciągu ostatnich 20 lat były Turcja, Polska, Chile, Grecja i Singapur. Pomimo członkostwa Turcji i Grecji w NATO, reeksport czołgów na Ukrainę z tych krajów jest mniej prawdopodobny, ponieważ są one ze sobą w ostrym sporze.

statista.com