Estonia: W całym kraju instalowane są alarmy. Będą ostrzegać przed nalotami i atakami chemicznymi

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
29 kwietnia 2024, 13:02
Estonia
Estonia/Shutterstock
W Estonii rozpoczęła się instalacja syren alarmowych w całym kraju; docelowo mają pokryć wszystkie zamieszkane obszary państwa. Będą ostrzegać przed nalotami i ataki chemicznymi.

W Estonii zainstalowano dotąd sześć stacji alarmowych. Do końca roku w pobliżu 22 miejscowości i miast ma się znaleźć łącznie 125 syren. W 2022 roku władze przeznaczyły 4,5 mln euro na rozwój systemów alarmowych. Mają one ostrzegać mieszkańców o zagrożeniach, takich jak naloty wroga czy ataki lub wypadki z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji chemicznych.

Rząd podniósł wydatki na zbrojenia, systematycznie inwestuje we wzmacnianie ochrony granicy

"Właściwie mamy przygotowanych około 20 instalacji. Prace trwają, wcześniej trochę czasu zajęło przygotowanie kontraktów, podjęcie decyzji dotyczących miejsc, od których można zacząć" - powiedział estońskiej telewizji kierownik projektu Tambet Vodi.

"Zmapowaliśmy także dane dotyczące przemieszczania się ludzi i miejsc ich pobytu, w tym dane inne niż (dotyczące) zameldowania, aby uwzględnić, gdzie ludzie przebywają na przykład w tygodniu pracy, w weekendy, podczas wakacji letnich lub zimowych. Na tej podstawie wiemy, gdzie konieczne jest zainstalowanie syren" - dodał.

W następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę z lutego 2022 roku w Estonii podjęto wiele działań mających zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Rząd podniósł wydatki na zbrojenia, systematycznie inwestuje we wzmacnianie ochrony granicy na wschodzie kraju oraz rozwija system schronów w budynkach cywilnych.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj