Chiny "z przychylnością rozważą przystąpienie do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP)" – powiedział Xi, odnosząc się do liczącego 11 państw paktu handlowego. Deklaracja padła na wirtualnym szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Wypowiedź Xi sygnalizuje, że Chiny chcą odgrywać większą rolę gospodarczą w regionie, podczas gdy Stany Zjednoczone wycofują się z wielostronnych umów handlowych – ocenia japoński tygodnik "Nikkei Asian Review".

Xi wyraził również zadowolenie z podpisanie umowy w sprawie Wszechstronnego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) przez 15 państw Azji i Pacyfiku, w tym - Chiny, Japonię i Koreę Południową. To lansowane przez Pekin porozumienie ma doprowadzić do powstania największej strefy wolnego handlu na świecie.

Ideę (TPP), popierał były prezydent USA Barack Obama, który widział w nim szansę na zrównoważenie rosnących wpływów Chin w Azji. Prezydent Donald Trump wycofał jednak USA z negocjacji w tej sprawie, realizując swoją politykę „Ameryka przede wszystkim”. Po wycofaniu USA 11 państw podpisało umowę ws. nowego CPTPP lub TPP-11, czyli porozumienia handlowego między 11 państwami regionu Azji i Pacyfiku.

>>> Polecamy: Odrodzenie giganta: Niemcy zaczynają prężyć muskuły. To państwo gotowe na więcej