Statki chińskiej straży przybrzeżnej przedostały się na wody Japonii w pobliżu grupy niezamieszkałych wysp Senkaku, na Morzu Wschodniochińskim około godziny 4:50- informuje Kyodo.

Było to dziewiąte naruszenie wód terytorialnych Japonii w tym roku i pierwsze od czasu, gdy Chiny uchwaliły na początku tego miesiąca prawo wyraźnie zezwalające swojej straży przybrzeżnej na użycie broni przeciwko obcym statkom, które Pekin uważa za nielegalne naruszające jego wody terytorialne.

Japonia protestowała na drodze dyplomatycznej przeciwko powtarzającym się naruszeniom. Według japońskiej straży przybrzeżnej w niedzielę chińskie statki zbliżyły się do japońskiej łodzi rybackiej znajdującej się w okolicy. Bezpieczeństwo zapewnił jej japoński okręt patrolowy, który ostrzegł chińskie jednostki przed dalszym naruszeniem prawa- informuje Kyodo

Spór graniczny między Japonią a Chińską Republiką Ludową o Wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim sięga lat 60. XX wieku, a w 2013 uległ zaognieniu w związku z prawdopodobieństwem istnienia w tamtych rejonach złóż ropy naftowej.(PAP)