Wizyta Wanga, podczas której spotkał się on w środę w Canberze ze swoją odpowiedniczką Penny Wong i premierem Anthonym Albanese, sygnalizuje odwilż w stosunkach dyplomatycznych - twierdzi ABC.

Wong to osoba o "bezmyślnym proamerykańskim nastawieniu"?

Relacje między państwami osiągnęły najniższy poziom w 2020 roku, gdy rząd ówczesnego premiera Australii Scotta Morrisona wezwał do niezależnego dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19.Chiny odpowiedziały nałożeniem ceł na import australijskich towarów o wartości miliardów dolarów, z których większość została zniesiona od czasu zmiany rządu w Canberze dwa lata temu.

Reklama

Minister Wong powiedziała w środę, że w rozmowach Wangiem poruszyła takie kwestie jak prawa człowieka, cła handlowe i bezpieczeństwo regionalne, jednocześnie mówiąc, że jej kraj stara się mądrze radzić sobie z Chinami w obszarach, które różnią oba rządy.

Australijskie media i analitycy zwrócili jednak uwagę na kontrowersyjną prośbę strony chińskiej, by Wang spotkał się również z byłym premierem Keatingiem, który stał na czele rządu w latach 1991-1996 i jest powszechnie uznawany za prominentnego zwolennika Chin. Określił on obecną szefową australijskiej dyplomacji jako osobę o "bezmyślnym proamerykańskim nastawieniu".

Wong bagatelizowała w środę spotkanie Wanga z Keatingiem

Keating krytykował też umowę obronną AUKUS, na mocy której USA i Wielka Brytania pomogą Australii w budowie okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Chiny wyrażały silne "rozczarowanie" tym paktem, postrzeganym jako próba przeciwstawienia się narastającym wpływom Chin, także militarnym, w regionie Azji i Pacyfiku.

Minister Wong bagatelizowała w środę spotkanie Wanga z Keatingiem, stwierdzając, że były premier nie ma wpływu na politykę obecnego rządu.

Keating spotkał się z Wangiem w konsulacie Chin w Sydney w czwartek, gdzie odbyli "bardzo przyjemną, angażującą" i trwającą nieco ponad godzinę "szeroko zakrojoną dyskusję na temat równowagi geostrategicznej i wpływów na świecie". Chińske MSZ poinformowało w oświadczeniu, że Keating powiedział Wangowi, że rozwój gospodarczy ChRL "nie stanowi zagrożenia dla innych krajów".